700 g srnčí plec bez kosti, ale může být i jiné
2 menší cibule
100 g mrkve
100 g petržel
100 g celer
1 stroužek česneku
2-3 lžičky rajského protlaku
2-3 lžičky švestkových povidel
2-3 dl slušného suchého červeného
2-3 lžíce sádla (oleje)
sůl
pepř čerstvě mletý
nové koření mleté
bobkový list mletý
tymián
šťáva z citronu
POSTUP :
Na oleji/sádle v hrnci lehce osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a opékáme dozlatova. Přidáme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu, vše chvíli restujeme, taky dozlatova, aby byla vydušená voda. Mezitím očistíme a odblaníme maso. Odřezky můžeme povařit na vývar na podlévání. Maso nakrájíme na menší kostky a přidáme do hrnce k zelenině. Osolíme maso a restujeme ho, dokud se ze všech stran nezatáhne. Přidáme rajčatový protlak, celý pepř, nové koření, bobkový list, tymián a vše zalijeme vínem. Podle potřeby podléváme maso horkou vodou (lépe vývarem) a dusíme ho za občasného míchání do změknutí podle kvality masa, asi 90 a více minut. Když je maso skoro měkké, dochutíme srnčí ragú povidly, citronovou šťávou a česnekem, případně ještě i solí a pepřem. Srnčí ragú necháme chvíli odležet a podáváme s knedlíkem, karlovarským knedlíkem nebo těstovinou i tarhoňa, nebo vlastně s čímkoli.
Myslím, že takové ragú muže byt dobré i z jiných druhů mas, obzvláště mě napadá krůtí stehno.
Podle : Centrum zdraví
Ragú (francouzsky ragoût) je pokrm z nakrájeného dušeného masa, vnitřností nebo výjimečně i zeleniny. Podává se s hustou pikantní omáčkou, která je výsledkem pomalého dušení. Poprvé se zmiňuje již v roce 1642. Název pochází ze staré francouzštiny, sloveso ragoûter, „dodat, povzbudit chuť“, pův. z latinského gusto, „chutnat“.
Ragú se připravuje z rozmanitých druhů masa (kromě jiného i z drůbeže, zvěřiny i ryb) či zeleniny, pokrájených na kostky stejné velikosti. Tento základ se dusí ve vývaru z ryb, zeleniny nebo masa, někdy v zahuštěné omáčce, obvykle ochucené bylinkami a kořením.
Rozlišují se dva základní druhy ragoût – hnědé a bílé. Hnědé se připravuje z masa osmahlého s trochou mouky na rozpáleném tuku. Bílé ragú se připravuje vařením masa v bílé omáčce na základě čistého vývaru masového nebo zeleninového, zahuštěného smetanou a zásmažkou; omáčka má konzistenci bešamelu.
V širším významu lze výrazem ragoût označit rozmanitá jídla ze surovin rozkrájených na části různé velikosti a dušených v omáčce, podávaných jako samostatné jídlo, příloha nebo druh husté omáčky, jako je např. provensálské ratatouille, italská boloňská omáčka (ragù alla bolognese), maďarské lečo (lecsó) a pörkölt nebo ve střední Evropě populární guláše, anglické stew či polský bigos.