3 – 4 rohlíky nebo housky
150 ml mléka
150 ml vývaru
50 g másla
2 vejce
1 lžička soli (opatrně pokud je vývar solený a česnek se solí)
2 stroužky utřeného česneku
sekaná čerstvá nebo sušená petrželka
POSTUP PŘÍPRAVY :
Asi dva až tři dny staré pečivo nakrájejte na kousky, téměř bych řekl plátky o tloušťce 3/4 cm a velikosti asi 3 x 4 cm. Aby pečivo mělo správnou „ztvrdlost“ , někdy nakrájím den předem a nechám oschnout. Dost na tom záleží a nedá se to přesně popsat. Potom smíchejte mléko, vlažný vývar se žloutky a rozpuštěným, vlažným máslem. Nalijte tuto směs na pečivo, několikrát opatrně promíchávejte a nechávejte chvíli odpočinout. (Nyní je všech receptech vymačkejte). Ale já říkám : pouze slejte nevsáklou tekutinu ! Mezitím ušlehejte sníh z bílků a ze špetky soli. K namočeným rohlíkům přidejte sůl, prolisovaný česnek a petržel.
A teď přichází rozcestník a musíme se rozhodnout jakou to nádivku vlastně uděláme !
1. OBYČEJNOU
Nepřidáme nic.
2. OŘECHOVOU
přidáme 1/2 hrnku mletých ořechů, 2 lžíce hrubě posekaných ořechů a jedna kuřecí játra spařená asi 1 minutu a pokrájená na kousky 1/2 až 3/4 cm.
3. MANDLOVOU
Přidáme 1/2 hrnku mletých mandlí, 2 lžíce nejlépe plátkovaných mandlí a pár! kapek mandlové tresti.
4. UZENÁŘSKOU
Přidáme nadrobno pokrájenou a opečenou slaninu a uzeninu.
5. KAŠTANOVOU
Přidáme 1/2 hrnku mletých kaštanů, 2 lžíce nahrubo sekaných kaštanů a 1 menší jablko krájené na kousky 1/2 až 3/4 cm.
A na závěr přidáme ušlehaný sníh a opatrně ho do směsi překládáním odspoda vmícháme. Jedna várka je asi tak do jednoho kuřete. Já většinou dělám várek více a peču zvlášť v bábovkové silikonové formě. Formu vyložím kuřecími kůžemi, aby vznikla chuťově obdobná situace, jako když se peče nádivka uvniř kuřete.
Autor : Jan Hlaváček