Palačinky, amolety, crepes, omelety, vaječné omelety – tyto názvy v mnoha případech naprosto splývají a význam se liší krajově, jindy rodinných zvyklostí. Někdy se neshodnou ani v rámci jedné rodiny.
Palačinky
nebo podle staršího názvu amolety odpovídají asi francouzkým crépes. Co nejtenší, je možné je smažit do zásoby. Plnit téměř libovolně, zapékat, smažit. Palačinkové těsto je lité polotekuté těsto a připravuje se z mléka nebo sodovky, hladké nebo polohrubé mouky a malého množství práškového cukru. Při větším množství cukru se připaluje. Vejce přidáváme celé nebo jen žloutky a těsto vždy mírně osolíme.
Omelety
jsou o něco silnější než palačinky. Těsto na omelety je hustší než palačinkové těsto. Přidáváme do něj také více vajec a méně tekutiny a mouky.
Vaječné omelety
Jsou pouze z vajec lehce rozšlehaných pouze vidličkou, možno přidat trochu vody nebo mléka. Osoliti a opepřit. Nikdy se nedává mouka !! Mohou být s „náplní“. V tomto případě se ale „náplň“ přidává v průběhu smažení. Většinou bývají naslano, takže v této skupině jsou jen pro srovnání a úplnost. Musí se podávat se okamžitě po dokončení. Říká se palačinka čeká na strávníka, na omeletu čeká strávník.
Rozhodně souhlasím, že je někdy těžké shodnout se i v rámci rodiny 🙂 Dříve jsme doma používali označení „amoleta“ a dnes už říkáme spíše palačinky. Palačinky navíc doma vnímáme spíše jako sladkou záležitost a omeletu jako slanou. Další dělení i dle zahraničních zvykolstí máme na blogu http://palacinky.org