Pizza – pravé italské těsto

pizza_tomato3 hrnky hladké mouky (380 g)
1 hrnek a trochu vody
1 plná lžička soli
1/4 kostky droždí  10 g
trošku cukru ? pro zrychlení fermentace
3 lžíce olivového oleje

POPIS PŘÍPRAVY :

Pokud chcete, aby byla pizza podle originálního italského receptu, zapomeňte na to, že ji budete jíst ještě dnes. Pravá italská pizza vyžaduje nejméně 24 hodin na správné vyzrání a fermentaci těsta, čímž se dosáhne lehkosti, vláčnosti a po upečení křehkosti. V žádném případě by pizza neměla být tvrdá, přeplácaná a už vůbec ne tlustá. Dalším předpokladem pro dobrou pizzu je vysoká teplota pečení, nejlépe kolem 250 až 300°C, 7-15 minut. Ideální je kamenná pec. V domácím prostředí ji částečně nahradí moderní horkovzdušná trouba. Tak pojďme do toho.

V první řadě smíchejte mouku, kvasnice a sůl, poté přidejte olivový olej a následně vodu, lehce zamíchejte vařečkou nebo lžící, až se těsto začne spojovat, začněte ho velmi lehce hnětat a promačkávat ručně (cca 5 min.) .Těsto musí být při hnětání stále měkké a vláčné, nesmí se lepit. Když se bude lepit, přisypte trochu mouky a znovu zlehka hnětejte. Těsto nesmí být v žádném případě tvrdé a nesmí se rozpadat. Jakmile bude hmota spojená a vznikne vláčné, středně tuhé těsto, naporcujeme ho a vyválíme tři těstové koule, které dáme na velký talíř. Potřeme je lehce olejem a důkladně je přikryjeme folií, aby neosychaly. Nyní je vložíme do lednice a necháme enzymy, aby dokončily ostatní práci za nás. (Těsto se dává do lednice ihned po uhnětení a naporcování.) Druhý den je vyndáme a necháme je po dobu jedné hodiny odležet, aby získaly pokojovou teplotu. Pomocí válečku (nebo ručně) vyválíme kulaté těsto, které dáme na pečící plech (nebo nejlépe pouze na pečící papír). Potřeme ji rajčatovou sugou, přidáme sýr a ostatní suroviny. Mezi tím se nám již rozehřívá trouba na min. 250°C. Čím rychleji pizzu upečeme, tím bude lepší. Proto troubu během pečení neotevíráme, aby nám neunikalo teplo. Nyní již máme na pizze drcená rajčata, mozarellu, a proto ji můžeme vložit do trouby. Po upečení ji urychleně spotřebujeme. Dobrou chuť! Těsto lze také zmrazit a kdykoliv v případě potřeby použít. Těsto se dává do mražáku už nakynuté!

PIZZA A JEJÍ ZÁKLADNÍ ITALSKÉ TYPY:

Pizza napoletana
Neapolská pizza s mozzarellou, olivovým olejem, rajčatovým sugem, čerstvou bazalkou a ančovičkami
Pizza alla marinara
Pizza po námořnicku s černými olivami, kapary, rajčatovým sugem a ančovičkymi
Pizza margherita
Pizza podle královny Markéty s rajčatovým sugem, mozzarellou a čerstvou bazalkou.
Pizza al funghi
Pizza s žampiony, rajčatovým sugem, mozzarellou a čerstvou bazalkou
Pizza capricciosa
Pizza s mozzarellou, žampiony, italskou sušenou šunkou, artyčoky, vařeným vejcem a černými olivami
Pizza quattro stagioni
Pizza čtyř roční období je stejná jako capricciosa, jen s tím rozdílem, že se žampiony, šunka, artyčoky a vejce kladou do každé čtvrtky pizzy zvlášť. Mozzarella a olivy se vkládají na celou plochu těsta.

A spousta dalších variant, co najdete doma ….. ale s ananasem je pouze americká !!

0dobre

 

Autor :  podle internetu  ( www.pizza-pizza.cz)

 

0tlzpet

Pečivo slané

Updated: 30.3.2017 — 17:14

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlaváčkova sbírka receptů ( public domain ) 2015 Frontier Theme