250 g těstovin ,správně fleků
400 – 500 g uzených žebírek
3 vejce
150 ml smetany
máslo na vymazání a strouhanka na vysypání pekáče
POSTUP PŘÍPRAVY:
Vlastně ani nevím, proč se tomuto jídlu říká šunkofleky. Místo šunky jsme používali uzené maso ( nejlépe uzená žebírka) a fleky se mnohokrát nahrazovaly jinými druhy těstovin – kolínky, vrtulemi, širokými nudlemi . . . Až v poslední době se u řezníků objevuje „šunkové koleno“ , nebo „ocásek“. To je cenově přiměřená náhrada za pravou šunku.
Uzené maso uvaříme doměkka. Těstoviny uvaříme ve vývaru z uzeného masa a necháme je okapat. Uvařené maso obereme a pokrájíme nadrobno. Z bílků ušleháme sníh, opatrně do něho zamícháme v části smetany rozšlehané osolené žloutky. V míse si smícháme usekané maso a těstoviny, nejlépe teplé. Pak opatrně vmícháme většinu sněhu se žloutky. Směs vložíme do máslem vymazané a strouhankou vysypané zapékací misky a vložíme do předehřáté trouby (180°C) Jakmile se začne pokrm péci, přelijeme celý povrch zbytkem směsi sněhu, žloutků a smetany. Pečeme asi 40 minut, až je nahoře hnědá a chrupavá kůrka. Do sněhu jsem zkoušel přidat strouhaný sýr, ale podle mne přebije uzenou chuť.
Tento recept má pro mne zajímavou historii.Dlouhá léta jsem vzpomínal na chuť šunkfleků, které vařila babička Hlaváčková. Ani moje máma takové, přes mé naléhání neuměla uvařit. Pokoušel jsem se té chuti mnohými pokusy docílit, ale stále jsem se jen přibližoval. Kombinací výsledků mých pokusů a receptu J. Fialové jsem myslím dosáhl úspěchu. Po mnoha letech, vždyť babička už 40 let není mezi námi. Byla to tchyně mé mámy a recept prostě neprozradila. Součástí té úžasné chuti byly jistě i domácí fleky z domácích žluťoučkých vajec, Na to bohužel nemám pokaždé čas, ale je to s nimi fakt nejlepší.
Autor: Jan Hlaváček s inspirací babičky Marie Hlaváčkové a kuchařky Juliany Fialové